Age of Sigmar: Movement tray, czyli jak przesuwać po stole hordy plastikowych ludków…

warsztat

Jakiś czas temu postanowiłem zrobić sobie podstawkę regimentową do AoS. Jej głównym przeznaczeniem miały być gobliny.

W mojej decyzji utwierdził mnie jeszcze ostatni turniej, gdzie nie ukończyłem na czas żadnego „meczu”. Nie fajnie jest przegrać czy wygrać (sic!) dlatego że czas się skończył. Każdorazowe mierzenie i  przesuwanie 40+ modeli jest czasochłonne.

W następnym, nadchodzącym lokalnym turnieju z powodu większej wartości punktowej potencjalnie figurek będzie jeszcze więcej…

Postanowiłem wcielić w życie pomysł który miałem jakiś czas temu.

Moje gobliny w zasadzie wszystkie są na kwadratowych podstawkach, dlatego postanowiłem im zrobić, taką nieco obłą „sceniczną” podstawkę na której mógłbym je przesuwać. Przynajmniej w początkowej fazie gry.

Jej kształt w moim mniemaniu miał nieco „U-AoS-owić” gobliny na kwadratowych podstawkach :).

W zasadzie mógłbym użyć swoich starych, standardowych „movement tray’ów” od Fantasy Battle, jednak z jakiegoś powodu bardzo mi się nie podoba jak ktoś wystawia armię do AoS w taki sposób. Nie mam nic przeciwko kwadratowym podstawą modeli, ale regimentowe…FUJ!

No nie wiem, takie moje dziwactwo. Stary jestem :).

Koniec końców zrobiłem dwa „tray’e”. Jeden jest prawie ukończony, drugi jeszcze bez „posypek”. Na tym niedokończonym stoją gobliny:

movement-trays-aos

Oczywiście i gobliny i podstawki są magnetyczne:

movement-trays-aos1

No i tu jest „diabeł pogrzebany”. Generalnie lubię grać na „ładnych ” stołach :). To często idzie w parze z ich „sceniczną trójwymiarowością”. AoS jako system, aż prosi się o takie stoły. Sztywna podstawa regimentowa, choćby i namagnesowana średnio by zdawała egzamin na pochyłościach i wybrzuszeniach terenu.

Dlatego moje podstawki potrafią takie sztuczki:

Wszystko trzyma się na tyle mocno by przejść powyższe testy bez obsunięcia się choćby i jednego modelu.

Gobliny (wiadomo) mają magnesy neodymowe pod podstawkami. Podstawa/Tray jest zrobiony z arkusza magnetycznego, można je kupić za parę złotych (format A4) na allegro. Przychodzą mi do głowy już inne zastosowania…. 😀

Do następnego razu…

Aktualizacja do wczorajszego wpisu. Wypadało by się podzielić parametrami (arkuszy, magnesów…), tudzież pewnymi spostrzeżeniami :).

Arkusze są 1 mm. Wygląda że jet to optymalna grubość. Próbowałem z cieńszymi, ale po pokryciu klejem i piaskiem słabo trzymały. W sumie myślę że grubsze też mogą być, bo jako materiał są łatwe w obróbce/cięciu.

Magnesy zastosowałem 5×2 mm. Podobnie jak wyżej, mniejsze słabo trzymały po „teksturowaniu” a większe…no były za duże pod podstawki ;).

Jeśli ktoś zamierza skorzystać z tego pomysłu, to już widzę pewien minus tego w jaki sposób to zrobiłem. Użyłem cienkiej warstwy kleju „wikolo-podobnego” i bardzo drobnego piasku, by nie zaburzać „pola magnetycznego”. Niestety wikol po wyschnięciu ne jest raczej elastyczny i po moich testach na „wyginanie podstawek” już zaczyna pękać. Z czasem zapewne zacznie odpadać z całą resztą tekstury.

Proponuję użyć kleju w sprayu. Kupiłem taki, w sporych rozmiarach, „All Pourpouse” w „Castoramie” bodajże.  Wydaje mi się że lepiej powinien zdać egzamin, aczkolwiek jeszcze tego nie testowałem.

Tyle chyba :).

Gotowa podstawka:

movement-trays-aos7

Do następnego razu…

Reklamy

7 thoughts on “Age of Sigmar: Movement tray, czyli jak przesuwać po stole hordy plastikowych ludków…

  1. Podoba mi się ten nieregularny kształt. Też uważam, że standardowe traye w AoS wyglądają średnio. Natomiast ja bym chyba podzielił ją na dwie osobne podstawki, choćby po to, żeby się tak nie gimnastykować w terenie 3D

    Polubienie

  2. Ja zaproponuję farbę magnetyczną (trochę droga, ale 1L na długo wystarcza). Można za jej pomocą przyklejać trawkę statyczną, która zyskuje wtedy na własnościach magnetycznych. Sama farba ma lekka fakturę, ze względu na zawarte opiłki żelaza, co pozwala uzyskać pewną delikatną fakturę, bez straty na właściwościach magnetycznych podłoża. Należy jednak pamiętać, że sama farba to jednak za mało, aby utrzymać modele.

    Polubienie

  3. Pingback: Age of Sigmar: Freeguild cz.3 |

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s