Bogowie Wojny: Napoleon – Awangarda Austriacka 1809 w skali 1:72 cz. 3

Szwoleżerowie.

szwolezerowieNiestety ostatnio nie miałem za dużo czasu na moje ulubione hobby. Winę za to ponosi praca i … „Destiny: The Taken King: 😉

Zdołałem (prawie) dokończyć szwoleżerów dla moje awangardy. Najwyższy czas wytłumaczyć się z moich „prawie skończonych” projektów.  Generalnie mam tendencję do niekończącego się znęcania na figurkami. Wiecznie coś zmieniam i domalowywuję i na koniec i tak jestem niezadowolony. Jakiś czas temu uznałem że będę doprowadzał „figsy” do stanu „grywalnego” i ewentualne poprawki wprowadzał w późniejszym czasie. W ten sposób przynajmniej moje oddziały mają szansę ujrzeć pola bitew.

W takim właśnie stanie są Szwoleżerowie. Pewne rzeczy są niedokończone, np. kaski a nad pewnymi chciałbym jeszcze popracować np. cieniowanie siodeł.

 

 

Ogólnie odział na stole prezentuje się fajnie, a przynajmniej tak mi się wydaje.

 

szwole_bok

Jednak teraz, szczególnie po zrobieniu zdjęć dostrzegam niedoskonałość mojego malowania :). No cóż…

 

Może tak dla odmiany parę słów o tej formacji – historycznie. Ogólnie, bo znawcą absolutnie nie jestem. Szwoleżerowie byli kawalerią liniową, w odróżnieniu od lekkiej (np. huzarzy) i ciężkiej(Kirasjerzy). Było sporo zamieszania jeśli chodzi o tę formację, gdyż na początku XIX w. z lekkich dragonów utworzono właśnie szwoleżerów i dragonów.

Szwoleżerowie mieli nosić zielone „kurtki” (które obecnie nosili dragoni…) a dragoni mieli wrócić do noszenia bieli. Jednak jak to z dostawami dla wojska bywa nie wszystkie regimenty otrzymały regulaminowe umundurowanie.

 

szwole tyl

Dlatego mój „odział” nosi biel. Jak wyczytałem w wielu przypadkach obie formacje można było odróżnić tylko po kolorze guzików – złote/żółte dla szwoleżerów i białe dla dragonów.

 

szwol kon

 

Figurki to zestaw Hat i trzeba przyznać że są słabe. Karabiny są praktycznie pozbawione jakiegokolwiek kształtu, detale na twarzy praktycznie nie istnieją. Można by tak jeszcze wymieniać…

Tak czy siak jestem zadowolony z ukończenia tej formacji. Do całości awangardy, brakuje jeszcze głównodowodzącego i jednego (baterii) działa.

 

Do następnego razu…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s